Наукова публікація - це основний спосіб ознайомлення цільової аудиторії з результатами наукової діяльності. Будь-яка наукова робота авторського колективу, докторантів, аспірантів, викладачів, наукових співробітників, здобувачів, студентів та просто всіх зацікавлених, коли потрапляє в InterNet забезпечує доступ до неї по всьому світу, без будь-яких перешкод.
Наукова публікація дає можливість ознайомитися з результатами досліджень по всіх напрямках науки і техніки. Опублікована наукова робота (публікація) дозволяє довести до максимально широкого кола зацікавлених користувачів останні результати досліджень з різноманітних наукових спеціальностей, дозволяє популяризувати наукові знання і дає можливість інформувати цільову аудиторію, від фахівців і вчених, до студентів і учнів. Іншими словами, наукова публікація - це будь-яка наукова інформація, про останні досягнення будь-якої галузі науки і техніки, яка може відкрито і доступно надаватися користувачам.
Є одна суттєва проблема - захист авторських прав. При сучасних технологіях надрукована на папері наукова стаття настільки ж незахищена від копіювання як і електронний варіант статті. Плагіат при електронному варіанті значно простіше знайти і служби Google активно цим займаються. Щоб електронний варіант не впливав на розповсюдження друкованих версій журналів звичайно роблять наступні дії:
- Повнотекстові варіанти нових видань не виставляють, а дають інформацію про придбання друкованого варіанту (звичайно для журналів із запізненням на 2-3 роки);
- При виданні книжок дається її зміст, анотація по розділам, можливість придбання через InterNet чи у магазинах (надається адреса);
- У багатьох випадках надається адреса для зв’язку з авторами і тоді автор вирішує питання про можливість передачі електронного варіанта статті, книжки та іншого.
Щоб опублікувати наукову роботу в InterNet потрібно підготувати документ та обрати місце публікації.
Підготовка документа.
Анотація Для індексування в пошукових системах повинна відображатись повна анотація вашої роботи.
В анотації дуже коротко розкривається зміст роботи - буквально тільки говориться, про що вона. Також вказується призначення і аудиторія, наприклад «підручник призначений для студентів, що навчаються за спеціальністю ...». Анотація може описувати, може рекомендувати, бути спільною або містити будь-яку спеціальну спрямованість.
Для статей з обмеженим доступом повна анотація автора може допомогти користувачам вибрати серед результатів пошуку статтю з найбільш релевантною інформацією.
Створення електронного документу.
В базі Scopus всі роботи зберігають в форматі PDF
Хоча Google індексує роботи в форматах PDF, HTML, PostScript, ущільненому форматі PostScript (ps.gz) та ущільненому форматі PDF (pdf.gz), рекомендовано також зберігати статтю в форматі PDF.
Переваги публікації документів у форматі Adobe PDF
- Сумісність. Завдяки широкому поширенню програми Adobe Acrobat Reader матеріали, перетворені у формат Adobe PDF, будуть доступні для перегляду та друку з будь-якого комп'ютера або ноутбука.
- Цілісність документа. Растровий формат PDF зберігає документи у вигляді цілісного зображення. Це означає, що для їх відображення і друку не потрібно встановлювати додаткові шрифти.
Ви можете бути впевнені, що документи будуть виглядати на будь-якому комп'ютері точно так само, як вони виглядають у вас. - Захист данихх. Виділення вмісту документа курсором і копіювання в буфер обміну неможливе. Тому ви можете не боятися плагіату, навіть якщо опубліковані документи потраплять не в ті руки.
Щоб зберегти свою роботу в PDF достатньо встановити один з PDF – creater (PDF створювачі). Наприклад безкоштовну програму PDF Maker Pilot чи ліцензійні ABBYY FineReader 8.0 Professional Edition, ABBYY PDF Transformer 2.0.
Оформлення метаданих
Пошукова система в першу чергу намагается проіндексувати роботу використовуючи метадані, тому для спрощення рекомендовано зберігати бібліографічні дані про наукову роботу в метаданих.
Метадані це структуровані дані, що представляють собою характеристики описуваних сутностей для цілей їх ідентифікації, пошуку, оцінки, управління ними.
Метадані використовуються для підвищення якості пошуку. Пошукові запити, використовуючи метадані можуть врятувати користувача від зайвої ручної роботи по фільтрації. Інформуючи комп'ютер про те, які елементи даних зв'язані і як ці зв'язки враховувати, стає можливим здійснювати достатньо складні операції по фільтрації та пошуку. Наприклад, якщо пошукова система «знає» про те, що «Ван Гог» є «голландським художником», то вона може видати у відповідь на запит про голландських художників веб-сторінку про Ван Гога, навіть якщо слова «голландський художник» не зустрічаються на цій сторінці. Такий підхід, званий представленням знань, знаходиться у сфері інтересів Семантичної павутини та штучного інтелекту.
Для наукових праці головні з них це Заголовок, Автор, Тема, Ключові слова.
Для того щоб вказати метадані достатньо при створенні PDF файлу достатньо заповнити відповідні поля в настройках документу.
Якщо використовуется HTML документ то метадані в казуються в відповідних тегах розділу <head>
<title> Назва роботи </title>
<meta name="autor" content="Ім'я автора чи перелік авторів”>
<meta name="description" content="Короткий опис теми”>
<meta name="keywords" content="Ключові слова”>
Рекомендації: Надання затверджених метаданих щодо ваших статей може полегшити процес індексації та підвищити вірогідність визначення всіх посилань на ваші статті.
Велика кількість українських наукових робіт погано або зовсім не індексуються в закордонних пошукових системах, тому що в різних базах назви робіт можуть перекладатись по різному, тому рекомендовано робити метадані також на англійській мові.
Публікація в InterNet. Наукову роботу можна опублікувати в інтернеті різними шляхами. Можна розмістити посилання на документ на своєму сайті, опублікувати в електронному журналі чи в електронній бібліотеці.